Platforma Elektronicznego Fakturowania

Jak wybrać Brokera PEF

Dowiedz się więcej o usługach przygotowanych przez dostawców Platformy PEF

Usługi PEF świadczy dwóch Brokerów, na podstawie umów zawartych z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii):

Wybór między usługami oferowanymi przez Brokerów jest w pełni dowolny i zależy od indywidualnej decyzji instytucji/firmy. Usługi posiadają taką samą funkcjonalność, ale różnią się wyglądem aplikacji.

Korzystanie z usług wybranego Brokera nie wiąże się z koniecznością podpisywania umowy i jest w pełni darmowe. Przed rozpoczęciem korzystania z PEF, możesz zapoznać się z testowymi wersjami aplikacji obu Brokerów.

Jak założyć Konto Podmiotu na PEF?

  1. Przygotuj:
    • Dane firmy/instytucji oraz jej NIP do rozliczeń VAT
    • Numer Peppol (może nim być np.: NIP instytucji lub numer GLN)
    • Login i hasło (osoba zakładająca Konto Podmiotu staje się automatycznie Super Użytkownikiem takiego konta – będzie zarządzać kontem i dodawać kolejnych użytkowników. Zakładając Konto Podmiotu osoba ta musi potwierdzić swoją tożsamość wykorzystując Profil Zaufany)
  2. Wybierz Brokera PEF, z narzędzi którego będziesz korzystać.
  3. Zarejestruj Konto Podmiotu w aplikacji webowej wybranego Brokera PEF.
  4. Gotowe! Teraz możesz zarządzać kontem swojej firmy/instytucji, dodawać oddziały (lub jednostki budżetowe), nowych użytkowników, zintegrować się z PEF przez API oraz wysyłać i odbierać dokumenty.

Pamiętaj, że możesz przenieść swoje konto wraz z otrzymanymi lub wysłanymi dokumentami do drugiego Brokera PEF (nie częściej niż raz na 30 dni).

Przed wyborem Brokera PEF przetestuj aplikacje

Uwaga! Nie należy przesyłać testowych dokumentów na Platformach produkcyjnych PEF. 

Rejestracja Konta Podmiotu na wersji testowej aplikacji, tworzenie i przesyłanie dokumentów ma wyłącznie charakter testowy i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych i gospodarczych. Wersje testowe służą jedynie sprawdzeniu działania Platformy PEF, demonstrują sposób funkcjonowania systemu. Przetestowanie aplikacji pozwoli Ci wybrać to rozwiązanie, które najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.